seo dostu makale nasıl yazılır

SEO Uyumlu Makale

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için makale yazarken nelere dikkat etmeliyiz? En sık yapılan hatalar neler?

Vakit ayırarak web sayfanız içim makale yazmanın bir zorluğu varken bunu belli kurallara göre yapmak, bunun yanında hem okuyucunun hem de arama motorlarının ilgisini çekecek şekilde yazmak sinir bozucu olabilir. Ama iyi bir site hazırlamayı hedeflemişsek Seo uyumlu makale nasıl yazılır bunu bilmemiz ve uygulamamız gerekir. Bunun sonucunda sitemizin üst sıralarda olması kaçınılmaz olacaktır.

İçerikler SEO’ya Uygun ve Anlamlı Olmalı.

Makale yazmanın amacı arama motorlarında üst sıralarda olmak değil, insanlara faydalı olacak ve ilgisini çekecek içerik hazırlamak olmalıdır. Google, kullanıcılardan daha zekidir ve makalenin kullanıcının faydasına olup olmadığını anlayabilir. Bunu yaparken ilk baktığı ölçüt kullanıcının o sayfada ne kadar vakit geçirdiğidir. Eğer siz kullanıcın ilgisine çekecek bir içerik oluşturamamışsanız sitenizi ziyaret eden kullanıcı hemen sayfadan çıkacaktır. Google kullanıcıların hemen çıkma oranlarına göre siteniz için bir değerlendirme yapacaktır. İçeriğiniz kullanıcıya faydalı değilse ve kullanıcılar sitenizden kaçıyorsa bu durum aleyhinize oluyor. Çünkü aynı kullanıcılar aynı kelimeleri kullanarak aramaya devam ediyorsa, Google sizin içeriğinizin faydalı olmadığının sağlamasını yapmış oluyor.

Özgün İçerik Üretilmeli

Başka sitelerden kopyalanıp sitenize eklemiş olduğunuz içeriğin sitenize kattığı hiçbir fayda yoktu. Zarar bile verebilir. Değerli olan içerik tamamen özgün olanıdır. Çünkü Google botları siteleri sürekli olarak taramakta ve kopya içeriği tespit edebilirler. Bu İçerikleriniz özgün olmaması durumunda arama motorlarında değil üst sıralarda yer almak daha da aşağıya çekilebilirsiniz.

Site İçi Optimizasyona Dikkat Edilmeli

Arama motorları web sayfanızdaki makalede en dikkat ettiği nokta, makalenin başlığıdır. Makale başlığını seçerken kısa ve dikkat çekici kelimeler tercih edilmelidir. Ziyaretçi başlığı okunduğunda merak uyandırarak makalenin okunması sağlanmalıdır. Çünkü arama motorlarında yapılan arama sonucunda makale başlığı listeleneceği için arama yapan kullanıcılar genellikle çıkan arama sonuçlarını incelerken başlıkları okuyarak hangi adresi seçeceklerine karar verirler.

seo uyumlu makale nasıl yazılır.

SEO Uyumlu Makale yazarken, nelere dikkat edilmeli?

  1. Makale başlığınız boşluklar dahil en fazla 67 harf  olmalı.
  2. Makale başlığı, işin en can alıcı noktasıdır. Makaleyi okuyan kişide merak uyandırmalıdır. Başlık en fazla 5 kelimeden oluşmalıdır. Seçilecek başlık cümlesi makale içerisinde kullanılabilecek kelimelerden oluşmalıdır. Başlıkta kullandığınız bir soru cümlesi ise makale içerinde bu cümleyi 4 – 5 yerde kullanmamız pek mümkün olmaz.
  3. Meta açıklaması boşluklar dahil 121 harf ile 156 harf arasında olmalı
  4. İlk paragraf başlık ile başlayacak şekilde cümle kurulmalı ve başlık makale içinde en az 2 tanesi paragraf başında 4 tanesi de cümle içinde geçecek şekilde olmalıdır.
  5. Makale en az 300 kelime en fazla 650 kelime olacak şekilde yazılmalıdır.
  6. 300 kelimeyi geçen paragraflarda alt başlık olmalıdır.
  7. Anahtar kelimelerin kullanımı makalenin akışını bozmamalıdır. Zoraki olarak kullanıldığı izlenimi vermemeli, kelimelerin dağılımına dikkat edilmeli makale içinde orantılı dağılmış olmasına dikkat edilmelidir.
  8. Makaleyi görsel açıdan desteklemek ve okuyucunun ilgisini çekebilmek için en az 1 resim kullanılmalıdır.
  9. Yazdığımız makalenin ilgi uyandırması için güncel gelişmelerden örnekler verilmesi faydalı olacaktır.
  10. Herkes tarafından çokça bilinen konular okuyucuya her zaman hitap etmeyebilir.