Arama motoru optimizasyonu SEO

Arama Motoru Optimizasyonu SEO

Arama Motoru Optimizasyonu SEO

SEO” (Search Engine Optimization), kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe de Arama Motoru Optimizasyonu demektir. SEO işlemleri ile Google, Yandex ve Bing gibi arama motorları web sitelerini daha kolay tarayabilmeleri için yapılan teknik düzenlemelerdir. SEO‘nun amacı, arama motorlarını dolandırmak veya arama sıralamaları ile oynamak değildir. SEO optimizasyonu ile internet kullanıcıları için iyi bir deneyim oluşturarak, web siteniz ile alakalı aramalarda, arama motorlarına niyetinizi bildirmektir.

Google’da ilk sıralarda listelenmek, ÇOK DEĞERLİDİR çünkü dünyanın en iyi reklam alanındaki etkin bir şekilde ‘ücretsiz reklamcılık’tır.  Tahmin edebileceğiniz gibi, bu ücretsiz trafik için web siteleri arasında çok fazla rekabet bulunmaktadır.

İnternet kullanıcıları arasında yapılan deneylerde kullanıcıların % 90’dan fazlasının ilk olarak bir arama motoru açmaktadır.

Arama Motorlarının Amacı Nedir?

Arama motorları, kullanıcıların doğru web sitesine yönlendirerek ve kullanıcılar aradıklarıyla en alakalı içeriği sunarak ziyaretcilere aradıkları doğru bilgiyi en kısa sürede sunmaktır. Peki, alakalılık nasıl belirlenir?

  • İçerik: Sayfadaki metin ve verilen başlıklar ve açıklamalarla belirlenir.
  • Performans: Siteniz ne kadar hızlı çalışıyor ve düzgün çalışıyor mu?
  • Yetki: Diğer Sitelerden sitenize bağlantı verilmiş mi?  Diğer siteler web sitenizi referans olarak gösteriyor mu?
  • Kullanıcı Deneyimi: Site nasıl görünür? Gezinmek kolay mı? Güvenli gözüküyor mu?  Ziyaretciler sitede ne kadar vakit geçiriyor.

SEO çeşitleri Nedir?

seo çeşitleri nelerdir?

SEO yani arama motoru optimizasyonu genellikle iki platformda yapılır.  Site içi SEO (on page SEO) ve Site Dışı SEO (off page SEO) şeklindedir.  Site içi SEO  , web sitenizin sayfalarının, başlıklarının, etiketlerinin, içeriğinin ve genel yapısının ve anahtar kelimelerinizin planlanmasını içerir.   Site Dışı SEO ise web sitenizin dışında saygın harici web sitelerinden gelen bağlantıları (backlinkleri),  Sosyal medya çalışmalarını ve kendi web siteniz dışında yapılan çalışmaların tamamını içerir.  Her iki çalışmanın da başarılı ile uygulanması  gerekir ve doğru çalışmaları yapmak SEO uzmanının bilgi be becerisine kalmaktadır.

Site İçi SEO

Web tasarım veya SEO uzmanı tarafından yapılması gereken çalışma anahtar kelimelerinizin ne olması gerektiğini site sahibi tarafından SEO uzmanı ile birlikte planlamaktır.  Sitenizin her sayfası için en alakalı anahtar kelimeleri ve arama hacmi ile rekabet / zorluk belirledikten sonra, bu anahtar kelimeler etrafında sayfa içerikleri hazırlanır.

site dışı seo

Hazırlanan web sitesinde tüm anahtar kelimelerin uygun bir şekilde kullandığınızdan emin olunur.  Bu anahtar kelimeleri başlıkların ve başlıkların her birindeki sayfalarda kullanmak da önemlidir. Hedef anahtar kelimelerinizi bu sayfaların meta etiketleri, meta açıklamaları, resim etiketleri ve gerçek URL’lerde planlanır.
Site içi seo çalışmalarının etkisini artırmanın bir yolu da, sitenize daha fazla sayfa eklemektir. Eğer içerik sıkıntısı yaşanıyorsa blog kullanılabilir.
Site içi SEO çalışması tamamlandıktan sonra, arkanıza yaslanın ve Google, Yahoo ve Bing’in sitenizi dizine eklemesini bekleyin. Bir site haritası oluşturarak arama motorlarına yollayarak bu işlemi hızlandırabiliriz.

Site Dışı SEO

Dışarıda Arama Motoru Optimizasyonu biraz zor ve aynı zamanda sürekli devam eden bir çalışma gerektirir. Arama motorları, iyi içeriğin göstergesi olarak sitenize gelen linkleri internet sitelerinde arayarak sitenize verilen bağlantıları tespit ederler. Ne kadar değerli siteden bağlantı alınmışsa o kadar değerlidir. Birçok site sitenize bağlantı (Backlink) veriyorsa, o zaman iyi içeriğe sahip olduğunuz anlamına gelir. En azından arama motorlarının mantığı bu.
Kaliteli bağlantı (Backlink) elde etmenin birkaç yolu vardır. Bunlardan birincisi Blogger ve blogcu gibi sitelerde  blog oluşturmaktır. Diğer yöntem ise   düzenli olarak basın bültenleri oluşturmaktır. Bu basın bültenlerini bağlantılı olduğunuz kişilere ve Business Wire ve PR Newswire gibi sitelere yollamak faydalı olacaktır.
Daha fazla bilgi almak için Seo nedir? makalemizi okuyabilirsiniz.