google siteme en son ne zaman geldi

Google bot siteme ne zaman geldi

Google Siteme En Son Ne Zaman Geldi

Google botları yani robotları belirli aralıklarla web sitelerini ziyaret ederek olabildiğince çok web sayfalarınızı tarar ve web sitesi sahiplerinin web sitelerini aramalarda listelemelerine yardımcı olur. Sadece Google değil Yahoo ve Bing gibi arama motorlarıda aynı mantıkla çalışır. Google’da yapılan arama ile indexlenen sayfanın içeriğinin uyuşması durumunda web siteniz arama sonuçlarında listelenir. Yeni açılan siteler veya sayfalar ancak indexlendikten sonra Google ve diğer arama motorlarında görünmeye başlar. Google ne kadar sıklıkla web sitenize gelip indexleme yapıyorsa bu sitenizin değerini ve sürekli yeni içerik ürettiğini gösterir.

Google bot siteme ne zaman geldi anlamak için yazmanız gerek kod
Google bot

Arama Motoru Botları

İlk ve en belirgin tür iyi bot trafiği arama motoru botları olmak zorunda. Bu botlar olabildiğince çok web’i tarar ve web sitesi sahiplerinin web sitelerini Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarında listelemelerine yardımcı olur. İstekleri otomatik olabilir ve bot trafiği olarak listelenebilir, ancak bu botlar kesinlikle iyi botlardır.

Google bot siteme ne zaman geldi görmek için

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:www.bursawebyazilim.com

şeklindeki adresi kendinize uyarlayarak kullanabilirsiniz. Bu sayfada en üstte yazan “Bu, https://bursawebyazilim.com/ için Google’ın önbelleğidir. Bu, sayfanın 14 Kas 2019 23:30:30 GMT tarihine ait anlık görüntüsüdür. Aradan geçen süre zarfında geçerli sayfa değişmiş olabilir. Daha fazla bilgi.” şeklindeki ifadedeki tarih google botunun gelme tarihidir. Aynı zamanda açılan web sitesi Google tarafından kaydedilen sayfadır.

Googlebot tüm dosyalarıma erişebilir mi?

Web sitenizdeki robots.txt dosyası, botların web sitenizdeki hangi dosyalara erişip erişmeyeceği konusunda yol göstericidir. Arama motorlarının indexlemesini istemediğiniz dosyalrı robot.txt dosyasında belirterek bu dosyalara erişim istemediğinizi belirtebilirsiniz.

Örnek:
Bütün robotlar, site üzerindeki aşağıdaki cgi-bin klasörün içeriğini indekslememeli;

User-agent: *
Disallow: /cgi-bin/

Sitenizdeki engellenen tüm sayfaları Dizin Kapsamı Durumu raporunda görebilirsiniz veya URL Denetleme aracını kullanarak ta belirli bir sayfa için test yapabilrisiniz

Google bot çağırma

Google bot çağırmak için en etkili yöntem pinglemedir. Böylelikle Google botlarının dikkatini çekmiş olursunuz. Dikkat etmeniz gereken husus ise pinleme işlemini sitenizde güncelleme olduğunda kullanmak ve sık yapmamaktır. Pinkleme için kullanabileceğiniz pek çok site bulunmaktadır, benim tavsiyem ise bulklink.org

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir