seo hataları

Seo Hataları

SEO hataları sitenizin google sıralamanızı olumsuz etkileyen adımlardır. Bu yazıda kötü SEO’nun ne olduğunu ve ne sıralamalarını olumsuz etkileyebilecek hataları açıklayacağız.

Kötü SEO nedir?

Web tasarım aşamasında etik dışı, modası geçmiş yapılmaması gereken adımlar veya Google web yöneticisi kurallarının sınırları dışındaki uygulamalar ve YANLIŞLAR olarak kabul edilir.

Peki, sıralamalarınıza zarar verebilecek bu teknikler hangileridir ve en önemlisi bunlardan kaçınmak için ne yapmanız gerektiğidir.

sık yapılan seo yanlışları

# 1 Yinelenen İçerikler

İlk yapmanız gereken, içeriğinin benzersiz ve orijinal olduğundan emin olmaktı. Kötü SEO durumunda, web sitenizde yinelenen içeriklerden kaçınmanız gerekir. Sitenizde yayınladığınız bir içeriğin benzer içerikleri başka sitelerde bulunmadığından emin olmalısınız.

Kopya içerik SEO için iyi değildir. Buradaki ana sebep, arama motorlarının dizinde aynı içeriğe sahip farklı siteler olması durumunda, sunacağı yeni bir şey olmadığı için web sayfanızı indexlemek için isteksiz davranır.

# 2 Anahtar Kelimenin Fazla Kullanımı

Aynı anahtar kelimelerin fazla tekrarından kaçınmak gerekir. Aynı anahtar kelimelerin tekrarı Google açısından kullanışlı bir içerik olmadığı sonucunu doğuracağından makalenin değerini düşüren bir adım olacaktır.

Ziyaretçilerinizin içeriği etkileşimden veya okumaktan vazgeçmesini değil, aynı zamanda algoritmalarını (hile) yönlendirmeye çalıştığınız arama motorları için bir işarettir.

Anahtar kelimelerinizi başlıkta, açıklamada, açılış paragrafında ve metinde doğal olarak birkaç kez geçmesi yeterlidir.

# 3 Misafirlerin linkleri için ilanı

Önceki yıllarda birçok seo uzmanı web sitelerine backling kazandırmak için ziyaretci yorumlarında ısrar ettiler. Aslında bu iyi bir yol olabilir fakat ucuza ve yanlış yapılırsa, sıralamalarınıza zarar verebilir.

Yüksek kaliteli web sitelerinde , bağlantı elde etmek amacıyla değil, daha fazla maruz kalma ve tanınma amacıyla, sitenize ilgili mesaj alabilirsiniz .

 

# 4 Gizleme / Görünmez Metin

Gizleme (bir bağın gerçek hedefini gizleme) ve bir sayfanın farklı sürümlerini tarayıcılara ve kullanıcılara gösteren, geçmişte yaygın bir uygulamaydı ancak artık geçerliliği kalmadı. Bu tür tekniklerin kullanılması günümüzde çok kötü bir uygulamadır.

# 5 Katmanın üstünde çok fazla reklam

Evet, Google, bir sayfanın üst kısmında görünen fazla reklam web sitelerini cezalandırıldığı kötü SEO’dur.

Aniden trafikte bir azalma gördüyseniz , sayfa düzeni algoritmasından etkilenip etkilenmediğini kontrol etmelisin .

# 6 Paralı bağlantılar (her çeşit)

Başarılı bir web sitesi veya blog oluşturmak zaman alır ve içeriği oluşturmak ve bu değerli doğal geri dönüş almak için sabır ve çok çalışma gerektirmektedir. Bu yolları kullanmak yerine paralı bağlantılar satın alındığında belki geçici başarı elde edilse bile sonrasında  büyük başarısızlık görebilirsiniz.

Her türlü bağlantıyı kötü bir uygulama olarak satın alıp Google’ın öğreneceği (er ya da geç) bir şeydir ve muhtemelen sıralamalarınızı kaybedersiniz ve çevrimiçi iyi bir şey elde etmek için daha da fazla çaba sarf etmeniz gerekecektir.

# 7 Google Web Yöneticisi Araçları’nı kullanmak

Google, web yönetici araçları ile ile siteniz hakkında analiz ve incelemelerde bulunmanız mümkün. Oluşabilecek hataları gözlemleyerek çözüm yolları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu konuda Google’da SEO ve sıralamalarınızı nasıl geliştireceğinizi anlamanıza yardımcı olacak çok sayıda araç bulunmaktadır.

Kötü bağlantılar, tarama hataları, başlıklar ve açıklamaları çoğaltmak gibi şeyler olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

# 8 Giden bağlantılar olması

Seo hataları Sadece web sitenize zarar verebilecek olan sadece gelen bağlantılar değildir, bunun yanında aynı zamanda giden bağlantılar da sitenize zarar verebilir. ‘Nofollow’ etiketini kullanmadan çok fazla giden bağlantı vermeniz web sitenizin, bağlantı çiftlikleri veya ücretli dizinler olarak düşünülebilir.

Genel olarak, güvenmediğiniz reklamlar, yorumlar ve web sitelerindeki bağlantıları ‘takip etmemelisiniz’.

# 9 Yavaş veya mevcut olmayan web siteleri

Web siteniz 4-5 saniyeden daha kısa bir sürede yüklenmelidir ve 7 gün 24 saat erişilebilir olmalıdır. Yukarıdaki kurallara uymayan herhangi bir şey, bence kötü SEO uygulaması olarak kabul edilir.

Bir iyi yer sağlayıcı hızlı web siteleri oluşturmanıza yardımcı olabilir.

 Seo Hataları Sonuç

Son yıllarda web sitelerinin başarısı başarısı daha fazla önem kazanmaktadır. Google standartlarına ve en son sıralama algoritmalarının gelişmelerine dayanan etik olan iyi SEO uygulamalarını tekip edilmelidir.

Anahtar kelimeyi fazla kullanma ve  gizleme gibi uygulamalar geçmişte kaldı ve kesinlikle kaçınılmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir