web tasarımcılığı hakkında bilgi

Web Tasarımcılığı Hakkında Bilgi

Web Tasarımcılığı Hakkında Bilgi arıyorsanız bu makale size bu konuda fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Web Tasarımcılığı Hakkında Bilgi

Web tasarımcısı hem hayal gücü fazla hem de teknik açıdan eğilimli bir kişidir. Web sitelerini oluşturmak veya yeniden tasarlamak için bu nitelikleri kullanır. Web tasarımcısı, bir web sitesini işlevsel ve kullanımı kolaylaştırmak için neye ihtiyaç duyduğunu anlama yeteneğine sahiptir, ancak aynı zamanda kullanıcıya estetik açıdan çekici gelmesini sağlayabilmelidir.

Web tasarımı , internetin gelişiyle birlikte oluşturulmuş nispeten yeni bir endüstridir ve dijital medya birçok insanın hayatının önemli bir parçası haline geldiğinden özellikle son on yılda popülerlik kazanmaktadır. Çoğu kişi, iletişim, bilgi, alışveriş, sosyal hayat ve daha fazlası için web’e güvenir. Web tasarımcılarına olan talep hızla artıyor ve sektör şu anda iş beklentileri ve gelecekteki büyüme ile ilişkili olarak iyi iş kolu olarak değerlendiriliyor.

web tasarımcılığı hakkında bilgi

Web Designer ne yapar?

Bir web tasarımcısının asıl işi web sayfalarının tasarımını yapmaktır. Web tasarım aşamasında dikkat edilmesi gereken, ilk kez bir web sayfasına bakıldığında hemen görünmeyen birçok şey vardır.

Estetik açıdan önemli olan, uygun renkleri, yazı tipi, düzen ve resimleri seçerek, web sitesinin tarzını oluşturmaktır. Estetik açıdan web sitesini değerlendirmenin yanı sıra, web sitesinin kullanılabilirliği ve ergonomisi de bir öncelik olmalıdır. Hedef pazarın ilişkilendirilebileceği bir sayfa oluşturmak önemlidir.

Örneğin, çocukları hedefleyen bir web sitesinin dikkatini çekmesi gerekir; parlak renkler ve okunması kolay bir yazı tipi, çok fazla resim ve fazla metin içermeyebilir. Bu onu eğlenceli, cazip ve anlaşılır yapacaktı. Düzen ve yapı izlemesi kolay olmalı ve bilginin kolay erişilmesini sağlamak için sayfaların çoğunun web sitesinde çok fazla tıklama olmaması gerekir. Buna karşın, hekimleri hedef alan profesyonel bir web sitesi farklı bir görüntü türü taşımalıdır; ancak okunması kolay ve bilgilerin kolay erişilebilir bir biçimde düzenlenmiş olması gerekir.

Web tasarımcı tüm web sitesinin kontrolündedir ve web sitesinin kullanımı kolay ve bilgilerin kolay erişilmesini sağlarken uygun resmi nasıl oluşturacağınızı bilmelidir.

web tasarımcılığı hakkında bilgi

Web Tasarımcısı’nın çalışma alanları nelerdir?

İşyeri, tasarımcının çalıştığı belirli şirket türüne bağlı olacaktır. Bir web tasarım şirketi, tasarım endüstrilerin bir parçası olma eğilimindedir ve genellikle ofis alanına çağdaş bir yaklaşımı olacaktır. Bu tür şirketler çoğunlukla yaratıcı süreci geliştirmeyi düşündükleri fikirleri kullanır ve fikirlerin ve ilhamın paylaşılabileceği açık ofisler yaratmayı amaçlar.

Birçok işi için web varlığına güvenen bazı büyük şirketler kendi web tasarımcılarına sahip olabilir ve bu tür işyerleri biraz daha geleneksel olabilir.

Web tasarımcılar artık günümüzde büyük gelişme gösteren SEO konusunda bilgi sahibi olarak web tasarım çalışmalarında SEO uyumlu web sayfaları tasarlamaları artık günümüzde bir gereklilik olmuştur.

Bazı web tasarımcılar serbest yani evde çalışabilir. Bu kişilere ” freelance web tasarımcı ” denilmektedir.  Ev ofisleri müşterileri ile görüş alışverişinde bulunmaya elverişli olmasa da uygun fiyat seçeneğinden dolayı tercih edilmektedirler. Ayrıca, çalışma saatleri ve konumuyla ilgili çok fazla özgürlük sağlaması diğer bir tercih nedenidir.

Umarız Web Tasarımcılığı Hakkında Bilgi almanızı sağlayacak bir içerik olmuştur.

Bursa Web Tasarım

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir