domain kayıt

Domain kayıt işleminde yeni dönem başlıyor

Domain kayıt kolaylaşıyor.

Domain kayıt işleminde yeni dönem başlıyor.

Geçen hafta 15 – 16 Şubat tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye DNS Forumu etkinliği herkese açık olması ve hem resmi hemde özel sektörün önde gelen isimlerinin konuşmacı olarak katılmasından dolayı  temsilcilerinin  yüksek katılım sağlanarak gerçekleşti.

Forumda en ilgi çekici açıklamasıysa Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın yaptığı açıklama oldu.

Belgesiz .com.tr”, “.org.tr” ve “.net.tr” uzantılı domain almak kolaylaşıyor.

Bakan Sayan; ”Belgeli olarak tahsis edilen “.com.tr”, “.org.tr” ve “.net.tr” uzantılı alan adları belgesiz olarak “ilk gelen alır” prensibiyle tahsis edilecek.” açıklamasını yaptı. Şu anki uygulama Türk Patent Enstitüsü, Ticaret Odası ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası gibi resmi  kurumlardan alınan belgeler ile domain kayıt başvurusu yapılabilen tr uzantılı domain ler  için yakın zaman sonra bu zorunluluğun kalkacağı söylendi. Yapılan bu açıklamanın ne zaman hayata geçeceği konusunda yapılan bir açıkla yok. Ama genel görüş bu çalışmanın kısa süre içinde uygulamaya geçeceği yönünde.

Tr uzantılı Alan adı kayıt işleminin kolaylaşacak. Bu konuda memnuniyet olsa da, .tr uzantılı alan adlarının saygınlığının ortadan kalkacağı konusunda endişeleri dile getirenler de azımsanmayacak düzeyde.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir