Yeni e-ticaret vergisi Hayırlı Olsun.

Yeni e-ticaret vergisi Hayırlı Olsun.

Maliye Bakanı Nabi Ağbal tarafından yapılan açıklamaya göre yurt dışı e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerden vergi alınacağı açıkladı. Peki bu yeni vergi sistemi nasıl olacak? Cebimizden para çıkacak mı?

Yurt dışındaki web sitelerden alışverişe vergi geliyor!

Maliye Bakanı Nabi Ağbal tarafından yapılan açıklama ile artık yurt dışı alışverişlerinde vergi dönemi başlayacak. Peki nasıl bir vergi sistemi baş başa kalacağız?

e-ticaret sitelerinin gün geçtikçe büyüdüğünün altını çizen Maliye Bakanı, artık Türkiye’ye vergi vermekle mükellef olmayan e-ticaret sitelerinden vergi alınacağını belirtti ve bu sistemin nasıl çalışacağını kısaca açıkladı.

yeni e-ticaret vergisi

Bakanlık, eğer merkezi yurtdışında olan bir internet sitesi  Türkiye’de vergi mükellefi değilse alışveriş yapılırken belli bir oranda stopaj kesileceğini söyledi.

Bu konu hakkında bir örnek veren Maliye Bakanı Nabi Ağbal, “Örneğin İrlanda’da faaliyet gösteren bir internet sitesi var. Türkiye’de işyeri yok. Türkiye’de yapılan işlemler var. Normalde vergileme hakkı Türkiye’de. Biz de Türkiye’den yurtdışına gidecek paralardan stopaj keseceğiz. Yurtdışındaki kuruluşa ödemeyi yaparken bankaya (bu firmaya yapılacak her türlü işlemde otomatik olarak keseceksin) diyeceğiz” dedi.

Maliye Bakanı Ağbal, “Vergi dairesine kayıtlı olup elektronik ticareti yürüten firmalarımız var. Bu işletmeler bakımından tevkifat yapılması yanlış olur. Biz bunu yapmak istemiyoruz. Ülkemizde vergi mükellefi olanlardan kesersek zorluk çıkarmış oluruz halbuki biz elektronik ticareti destekliyoruz. Daha çok yurtdışına yapılan satışlarda bir tevkifat çalışması var. Türkiye’de vergi mükellefi olan hiçbir şirkete bunu yapmayacağım” dedi.

Kesilen stopaj kesintisinin müşteriye yani tüketiciye ait olmayacağını vurgulayan Maliye Bakanı Ağbal, “Yurtdışındaki firma yurtiçinde mükellefiyeti yok ben bu durumda banka ya da aracı kurumlara diyeceğim. Ödeme transferi yapılırken alınacak. Ben bu ülkede vergi mükellefi olsun istiyorum. Elektronik ticaret üzerinden stopaj yapılsın istemiyoruz ama bu ülkede vergi mükellefiyeti olmadan para kazanırım diyorsanız kusura bakmayın, stopaj alırız. Yoksa bu çalışmaların hiçbirinde elektronik ticarete ilave vergi getirmek gibi bir bakış açımız yok ama elektronik ticaret yapan herkes de vergisini versin. Stopajı araç olarak kullanacağız. Herkes bu ülkede vergi mükellefi olmak zorunda. Bunu yapmayan işletmelerle de Maliye olarak gerekli mücadeleyi yapacağız” diye konuştu.

Ağbal kesilecek stopaj oranın henüz belirlenmediğini söyledi

Yeni e-ticaret vergisi Hayırlı Olsun. Yürürlüğe girecek yeni e-ticaret vergi sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir