Web tasarim ve islevsellik

Web tasarım ve işlevsellik

,Web tasarım ve işlevsellik

Web tasarım ve işlevsellik

Web tasarım da istenilen ziyaretçi sayılarına ulaşmanın yolu dikkatli ve özenli ön çalışmadan geçer. Ön hazırlık aşaması iyi planlanmalıdır. Sağlam bina için sağlam temel ne kadar önemli ise web sitesi için ön hazırlık aşaması aynı anlama gelmektedir. Web tasarımında yapılan hataların bazen geri dönüşü olmayabilir. Geri dönüşü olmayan hatalar yapmak istemiyorsak planlama aşamasını yeteri kadar önemsemek gerekmektedir. Planlamada en önemli noktalardan birisi ziyaretçi sayısı ve sitemize gelen ziyaretçilerin sitede kalmasını sağlayacak adımların atılması olmalıdır. Hedef kitleniz sitenizi ziyaret etmiş olabilir fakat gelen ziyaretçiler sitemizde kalmıyor ve hemen çıkıyorsa, bu başımıza gelebilecek en kötü durumlardan birisidir.

Peki, neden ziyaretçiler kaçıyor, sorun web tasarım olabilir mi?

Web tasarımında eğer kullanım kolaylığına dikkat etmemişsek. Sitemizi ziyaret eden ziyaretçiler aradığı bilgileri bulamadıkları için sıkılır ve genellikle siteden çıkıp farklı sitelere gitme eğilimindedirler. Bu konuda yapılması gereken kendimizi ziyaretçiler yerine koyarak tasarım yapmaktır. Bunun yanında hangi sektör için tasarım yaptığımızın da çök büyük bir önemi vardır. Mesele bir demir çelik sektöründeki bir firma için yapacağımız web tasarım ile sanat galerisi için yapılan web tasarım oldukça farklı standartlarda olmalıdır.
Web tasarımı kullanıcı dostu hazırlanmışsa bu aynı zamanda ziyaretçilerin sitemizi tekrar ziyaret edebileceği yani geri dönüşlerin fazla olacağı anlamına gelmektedir. Genellikle ziyaretçilerin çoğu basit hazırlanmış web tasarımlarını her zaman tercih ettikleri ve sonrasında da bu siteleri ziyaret etme eğiliminde oldukları bilinmektedir.

İlgili yazı: Web sitelerinin performans kriterleri