CDN Nedir? (İçerik Dağıtım Ağı Nedir?)

CDN“Content Delivery Network” kelimelerinin kısaltmasından oluşmaktadır. Türkçe karşılığı ise “İçerik Dağıtım Ağı” dır. CDN web sitelerinin hızlı bir ekilde açılması için dünyanın farklı yerlerine konumlanmış sunucuları kullanan global sunuculardır.

CDN’ler, dosyaların kopyalarını dünya genelindeki veri merkezlerinde geçici olarak depolarlar. Kullanıcılar web sitesine girmek istediklerinde en yakın sunucudan içerik alındığı için, sayfa yükleme sürelerini azalır ve daha hızlı, yüksek performanslı bir web sitesi sunar. CDN’ler, fiziksel konumunuzun yakınındaki sunucularda web sayfaları, resimler ve video gibi içeriği önbelleğe alarak, içeriğin yüklenmesini beklemek zorunda kalmadan yüksek boyutlu içerikleri hızlı bir şekilde web sitelerinde görünmesini sağlar.

Bir CDN’yi ATM gibi düşünebilirsiniz. Paranız şehirdeki yalnızca bir bankadan alınabilseydiniz, zaman alan bir yolculuk yapmanız ve her nakit çekmek istediğinizde uzun bir kuyrukta durmanız gerekirdi. Ancak, hemen hemen her köşede bir bankamatik ile, ihtiyacınız olduğu her anda paranıza hızlı ve kolay bir şekilde erişebilirsiniz.

CDN’nin faydaları nelerdir?

CDN kullanmanın, sayfa hızından güvenliğe kadar pek çok alanda faydası vardır.

  • Hızlı web siteleri

CDN’ler, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların içeriklerini daha kısa yoldan kullanıcıya eriştirdikleri için verilerin uzun yollarda dolaşmasını ortadan kaldırır. Sonuç olarak, CDN’ler, bir web sayfasını yüklemek için gereken süreyi önemli ölçüde azaltır. Birçok işletme için kullanıcı deneyimindeki bu gelişme, daha iyi marka itibarına ve daha verimli satışlara dönüşür.

  • Kesintisiz web site deneyimi 

CDN’ler, web siteleri için her zaman yayında olmalarına olanak sağlar. Bir sunucu çökerse, CDN en yüksek performansa sahip diğer sunuculardan yayın yapmaya devam eder.

  • Artan ölçeklenebilirlik 

CDN’leri, web sitelerinin aşırı ziyaretçi aldığı durumlarda sıkıntı olmadan ayakta kalmasını sağlar. Web site trafikleri genellikle öngörülebilir olsalar bile yılın bazı dönemlerinde aşırı ziyaretçi alabilirler. CDN sayesinde artan trafik, sunuculara paylaştırıldığı için sıkıntı yaşamadan web sitesinin yayında kalması sağlanmış olur. Eğer CDN kullanılmamış olsaydı anlık trafik artışları göz önünde bulundurularak kaynak planlaması yapmak gerekecekti. Yılın neredeyse tamamında kullanılmayan sunucu kaynakları yüksek maliyetlere neden olacaktır.

Örnek CDN

Bir CDN’nin kullanıcılara daha hızlı ve daha verimli bir yöntem sunduğunu anlamak için örneğine bakalım.

Favori haber sitesini ziyaret eden bir kullanıcı. Tarayıcı ile web sayfasının barındırıldığı sunucusu arasındaki iletişimi başlatmak için URL’yi yazdıktan sonra, kullanıcının tarayıcısı ile kaynak arasındaki ileri geri iletişim birçok adımdan oluşur. Önce DNS aramasını, ardından yönlendirmek, ardından bir TCP ve TLS el sıkışması ve son olarak CSS, JavaScript ve haber sitesindeki videolar veya resimler gibi çeşitli dosyalarla birlikte HTML iletimi.

Şimdi, diyelim ki kullanıcı San Francisco’da ve haber sitesinin sunucusu da Bursa’da. Kullanıcının tarayıcısı ile haber sitesi sunucusu arasındaki tüm iletişimin kablolar üzerinden gerçekleştiğini unutmayın. Böylece, San Francisco ve İstanbul arasındaki fiziksel mesafe, web sitesinin çalışmasında gecikme anlamına gelir. Kullanıcımızın Avustralya’da olduğunu ve iletişimin Avustralya ve New York arasında gidip gelmek zorunda olduğunu hayal edin! Tahmin edebileceğiniz gibi, bu mesafe gecikmeyi önemli ölçüde artıracak ve kullanıcı deneyimini bozacaktır.

Aynı senaryoyu bu defa CDN kullanarak planlayalım.

Biliyoruz ki kullanıcı haber sitesi sunucusuna ne kadar yakınsa, deneyim o kadar hızlı olur. CDN’ler, sunucuları fiziksel olarak son kullanıcılara daha yakınlaştırır ve böylece yükleme sürelerini hızlandırır.

CDN kullanıldığında, haber sitesi içeriği farklı sunucularda önbelleğe alındı. Şimdi, İstanbul ve San Francisco arasında gidip gelmek yerine, kullanıcının tarayıcısı eve çok daha yakın bir sunucuyla iletişim kurabilir. Ve Avustralya’daki kullanıcı için, tarayıcıları dünyanın o bölgesindeki bir CND sunucusuna, örneğin Sydney’e bağlanabilir.

Ve önbelleğe alınmış içerik yalnızca geçici olarak depolandığından, CDN’ler ayrıca içeriği sürekli olarak günceller. En güncel içerik otomatik olarak kullanıcılara yüklenir. Sonuç olarak, kullanıcımızın makalesi yalnızca önemli ölçüde daha hızlı yüklenmekle kalmayacak, aynı zamanda gün ilerledikçe en son başlıkları da görecekler.

Ücretsiz CDN Servisleri

CDN ücretleri web site trafiğin büyüklüğüne, işletmenizin sektörüne ve kullandığınız dosya türlerine göre farklılıklar göstermektedir. 

CloudFlare

CDN servisi için en çok tercih edilen firmaların başında CloudFlare yer almaktadır. 100’den fazla ülkede 200’ün üzerinde sunucu ile hizmet veren firma ücretsiz olarak CDN hizmeti sunmaktadır. Ayrıca İstanbul’da veri merkezi de bulundurmaktadır. CloudFlare ücretsiz sunduğu pek çok hizmet ile kullanıcılarına üstün güvenlik teknolojileri ile web sitelerinin tehtirlere karşı güvende kalmasını sağlamaktadır.

Incapsula

Ücretsiz CDN hizmeti veren en büyük firmalardan olan Incapsula bulut tabanlı güvenlik sağlayacılardandır. Ücretsiz CDN planı blog sahipleri için uygundur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir