responsive web tasarım

Responsive Web Tasarım

Eski web siteleriniz için responsive web tasarım çalışması yaptırmanın zamanı geldi

Responsive web design nedir ?

Artık diğital dünya yaşantımızın önemli bir kısmını oluşturmakta. Dijital dünyanın temelini oluşturan web sayfaları zaman içinde tasarımlarında ve altyapılarında değişiklik gösterdi. Artık günümüz web tasarım yazılım trendleri ile 5 yıl önceki tasarımlar, kod ve yazılım yapısı arasında çok fark var. Artık günümüzde web sitelerine mobil cihazlardan girilme oranı 2013 yılına göre 2 kat artmış durumda. Böyle olunca mobil uyumlu olmayan yani responsive web tasarım yapılmamış bir sayfadan söz etmek mümkün değil. Yapılan web tasarımlarının mobil cihazlarda düzgün çalışabilecek şekilde yani Responsive tasarlanmış olması gerekir. Aslında responsive web sayfası ekrana sığacak şekilde sayfanın küçülmesi değildir. olması gereken cihazların çözünürlüğüne göre sayfa yerleşimin değişmesi gerekir.

responsive web tasarım

Web tasarım öncesi planlama

Web tasarım çalışmasına başlamadan önce müşteri kitlesine vermek istediğiniz mesajı belirlemek gerekir. Eğer atacağınız adımları doğru planlamazsanız, bazen yapılan hataların geri dönüşü çok zor olmaktadır. Tasarımı yaparken atacağımız adımları planlamalı ve ziyaretçilerin aradıkları içeriğe en kısa zamanda ulaşacak şekilde tasarım planlanmalıdır. Bilinçli kullanıcılar web tasarım çalışması yaptırmak istedikleri web sayfaları için responsive web tasarım çalışması yapılacak mı diye sorgulamaktadır. Aslında günümüzde responsive olmayan web tasarım çalışmasından bahsetmek pek mümkün değildir. Responsive tasarım örnekleri aradığımızda daha çok yeni web tasarım çalışmalarına bakmak gerekir.

Responsive ne demek

Yapılan araştırmalar sonucunda internet kullanıcıları artık estetik açıdan daha sade tasarlanmış kolay anlaşılır, hızlı ve ergonomik web sayfalarını daha çok ilgi çekici buluyor. Web sitenize yeteri kadar ilgi toplayamıyor ve ziyaretçiler sitenizden hemen çıkıyorsa bu Google gözünde sitenizin değerinin düşeceği anlamına gelmektedir. Mobil uyumlu olmayan bir web siteniz varsa kullanıcılar çok karmaşık geldiği için sitenizden hemen çıkmak isteyecektir. Responsive web tasarım çalışması ile bu sorunun üstesinden gelmiş olursunuz. Sayfa tasarımlarının ziyaretçinin ilgisini çekecek ve sitenizde vakit geçirecek şekilde tasarlanması gerekir. Ziyaretçiler sitenizi ziyaret ettiklerinde aradıkları içeriğe hemen ulaşacak şekilde tasarım yapılmalıdır. İnsanlar arama motorlarından sizin sitenize yönlendirildiklerinde herhangi bir konuda bilgi edinmek istediklerinde uğraşmamalı dırlar. Ziyaretçilere vereceğiniz ya da sunduğunuz hizmet ne ise direk olarak o bilgiye ulaşmalarını sağlamalısınız. Sitenizi ziyaret edenler aradıkları bilgiyi hemen sayfada bulmadıklarında aramak yerine sitenizden çıkış yaparak, farklı web sitelerinde arama yapma eğilimindedirler.

WEB TASARIM SIRASINDA YAPILAN YANLIŞLIKLAR

 • Hedef kitleyi belirlemeden acele ile web tasarımı yaptırmak
 • Web sitenizin mobil uyumlu yani responsive olmaması
 • Tasarımın karmaşık ve kalabalık olması
 • Açık bir sloganın veya çağrının bulunmaması
 • Sayfanın geç açılmasına neden olacak, içerik seçimi
 • Özgün olmayan kopya içerik kullanımı
 • Başarısız bir renk seçimi
 • Okunaklı olmayan veya rahatça okunmayan içerikler
 • Abartılı tasarım çalışmaları yapmak
 • Tarihi geçmiş içerikler kullanmak
 • Hazırlanan içeriklerde; anahtar kelime yoğunluğuna dikkat etmemek.
 • Site içeriklerinin amaca uygun olmaması veya yanlış konu seçimi.

 

Mükemmelliğe, eklenecek bir şey değil de çıkarılacak bir şey bulunamadığında ulaşılır..

Antoine de Saint-Exupéry

Web tasarım çözümleri için bizimle iletişime geçin. En etkili tasarım çözümlerini sizin için geliştirelim.