Bursa Sosyal Medya Yönetimi

Bursa sosyal medya yönetimi

Sosyal medya platformları gün geçtikçe önem kazanmaya devam ediyor. Sosyal medya günümüzde kişisel amaçlardan tutunda ticari faaliyetlerin yoğunlukla sürdürüldüğü özgür ve esnek platformlardır. Bu yüzden oldukça ilgi görmektedir. Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformları Instagram, TikTok, Twitter, Facebook, Linkedin’dir. Bu platformların her birinin farklı özelliklere sahip kitleleri bulunur. Bunun sebebi ise bahsettiğimiz sosyal medya platformlarının her birinin kendine has özellikleri bulunmasıdır. Bu yüzden insanlar bu konuda ayrılmaktadır. Bu sosyal medya kanalları eskiden sadece insanların sosyalleşmesine olanak sunarken günümüzde büyük bir ticari pazar haline gelmiştir. Sosyal medya yönetimi ajansları, Bursa sosyal medya yönetimi konusunda bu yüzden büyük bir rekabet halindedir. İyi bir ajans seçmek ve sosyal medya yönetimi çalışmalarını yaptırmak için sizlerin iyi bir araştırma yapmanızı öneririz.

Bursa Sosyal Medya Yönetimi Ajansları

Bursa bölgesinde sosyal medya yönetimi konusunda hizmet almak istediğiniz zaman çalışacağınız ajans ile alakalı iyi analiz yapmanızı ve çalışmak istediğiniz sosyal medya yönetimi ajansının referansları, daha önce tamamladığı projeleri ve yaptıkları işleri incelemelisiniz. Bu ajans isteklerinizi karşılıyor mu? Reklam ve tanıtım faaliyetleriniz için nasıl bir yol izliyor? Rakip analizi yapıyor mu? Sizlere bu hizmetleri sunabilecek niteliklere sahip mi? Her şeyden önemlisi ödeyeceğiniz hizmet bedeline değecek mi? Gibi soruları kendinize sormanızı tavsiye ederiz. Bu soruların hepsine olumlu bir cevap alabiliyorsanız  o zaman gönül rahatlığıyla çalışmalara başlayabilirsiniz.

Bursa Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya hesaplarınızın hangi yöntemler kullanılarak yönetileceği, yapılan paylaşımlarda markanıza özgü nasıl bir dil kullanılacağı, yapılan paylaşımların düzeni, takipçileriniz ve potansiyel müşterileriniz ile etkileşime nasıl geçileceği ve acil durumlar nasıl davranılması gerektiği gibi süreçleri kapsayan çalışmalardır. Bursa sosyal medya yönetimi ise bu çalışmaların özellikle Bursa bölgesinde sosyal medya yönetimi hizmeti almak isteyen firma, kurum ve kişilerin sosyal medya hesaplarının yukarıda belirttiğimiz süreçlerle profesyonel bir şekilde yönetilmesi demektir. Profesyonel ajanslarla çalışmak, doğru hedef kitlesine hitap etmek, kurumsal kimliğinizi kitlenize doğru şekilde yansıtmak ve sosyal medya hesabınızı efektif bir şekilde kullanmanızı sağlayıp şirketinizin marka değerini yükseltmeye yardımcı olmaktadır.

Sosyal Medya Yönetimi Ajansları Nasıl Çalışmalıdır?

Bursa bölgesinde sosyal medya yönetimi hizmeti almak isteyen kurum ve kuruluşların, özel ve ticari faaliyetleri yürüten firma ve markaların, sosyal medya yönetimi ajanslarından hizmet alırken bazı kriterlere dikkat etmesi gerekir. Çalıştığınız ajanslar günlük paylaşımları rastgele değil, önceden planlanmış ve takipçilerinizi hizmetlerinize yönlendirecek paylaşımlar yapmalıdırlar. Sosyal medya yönetimi ajanslarının iyi bir yol haritası oluşturması ve bu haritayı aşağıdaki unsurlara göre şekillendirmesi gerekir;

1.      Hedef Kitlesi Belirleme

Sosyal medya yönetimi ve diğer pazarlama yöntemlerinin asıl amacı doğru hedef kitlesine ulaşabilmektir. Bu yüzden hedef kitleniz hakkında iyi bir araştırma yapmalı ve doğru analizlerle, kitlenizin özellikleri ve davranışları hakkında istatistiksel bir araştırma yapmalısınız. Özellikle Instagram , Twitter, Facebook, Youtube, Linkedin ve diğer birçok sosyal medya platformu dâhil bu kanallardan hangisinde hedef kitlenizin daha yüksek seviyede olduğunu tespit etmeli ve çalışmalarınızı bu analizler sonucunda yönlendirmelisiniz. Sosyal medya ajansları bu çalışmaları profesyonel bir biçimde yapabilmelidir.

2.      Rakip Analizi

Sosyal medya hesabından paylaşım yapmadan önce rakiplerle alakalı analiz yapılmalıdır. Yapılan analizler soncunda, rakiplerin paylaşımları, güçlü ve zayıf noktalarını algılayıp buna göre bir strateji belirlenmeli ve daha ilgi çeken paylaşımlar yapılarak hedef kitleye hitap edilmelidir.

3.      İçerik Üretimi

Bursa sosyal medya yönetimi hizmeti veren ajansların yapması gereken en önemli çalışmalardan biri kaliteli, zengin ve hedef kitlesine hitap eden içerikler oluşturmaktır. Bu içeriklerle hedef kitlenizi büyütebilir, ilgi çekebilirsiniz. Hizmet ve ürünlerinizi bu tarz zengin içeriklerle besleyip geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz. İşletmelerinizin ilgi çeken görsellerini, videolarını ve fotoğraflarını paylaşıp, açıklama olarak yine güçlü sloganlar ve açıklamalar ekleyerek, hedef kitlenizle olan etkileşim seviyesini yükseltebilirsiniz. İçeriklerin kaliteli olması kurumsal imajla doğru orantılı olduğundan kalite standartlarının altında içerikler paylaşmamalısınız.

4.      İçerik Planlaması

Paylaşıma hazır içeriklerin olması ve bunları aylık olarak planlamak yine Sosyal medya yönetimi hizmeti sunan ajansların uygulaması gereken çalışmalardan biridir. Çünkü içeriklerinizin bir ay önceden planlanarak günlük olarak yayınlanması ve bunların kaliteli görsellerle beslenmesi, zaman açısından ve etkileşim bakımından oldukça büyük yarar sağlar.

5.      Takipçi

Sosyal medya hesabınızı yöneten Sosyal medya ajansı özellikle takipçilerle etkileşim halinde olmalıdır. Çünkü hedef kitlenizle iletişim kurmanız sizleri, onların gözünde daha güvenilir ve samimi bir marka haline getirir. Takipçilerden gelen yorumlara ne kadar geri dönüş yaparsanız, bu size gelen organik yorum sayısını arttırır. Bu da sosyal medya hesaplarınızın özellikle Instagram gibi platformlarda keşfe bölümüne düşmesine ve daha fazla hesabın önüne çıkmasına ve hesabınıza erişebilecek insan sayısının git gide artmasını sağlar.

Sizlere bu yazımızda Bursa sosyal medya yönetimi hakkında bilgiler verdik. Daha fazla bilgi almak için www.bursawebyazilim.com/blog adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca firmamızın sosyal medya hesap yönetimi hizmetlerinden yararlanmak için bizleri arayın.